BAŞA DÖN

ANA SƏHİFƏ >Yazarlar

14-04-2018, 17:06

Əliyevin seçki korrupsiyası

Əliyevin seçki korrupsiyası

Oxunub:7683

Az bir arada ölkeye tekce neftden 350 milyard dollar pul gelib. O pulla butun Azerbaycanı sökub yeniden qumaq, ustelik, yuksek texnologiyalı, buna uyğun olaraq da yuksek gelirli ekonomika yaratmaq olardı. Bunlar yoxdur. İ.Əliyevin böyuk hay-kuyle açdığı zavodların biri de bu gun işlemir: Nazlıfan zavodundan Velosiped zavodunadak. Butun bunların yerine İ.Əliyevin xalqı aldatma – yalan zavodu butun gucuyle işlemekdedir. Yalan televiziyaları bu “zavodun” başlıca “istehsal” obyektleridir! Şehid anasının 280 manat işıqpulu borcuna göre özunu öldurduyu ölkede, işsizlikden, dolanışıq dözulmezliyinden uç ayda 51 gencin özunu öldurduyu ölkede dörduncu yol özunu prezident seçdirmek bu ölkeni sonunadek satıb-sovmaq, bu xalqı sonunadek ezib yenmek isteyinden soraq veren görsenişlerdir!

 

İllerden beri özlerini topluma “muxalifet lideri” olaraq sırımağa çalışan Sabir Rustemxanlı, Mirmahmud Mireliolğlu, Penah Huseynov kimilerinin partizancasına susqunluğunun, Rauf Arifoğlu, Azer Hesret, Vuqar Ahmedov kimilerinin ayrıca aktivlik sergilemeleri fakının arxasında da yuxarıda sözugeden budce ayırmalarına bağlı satınalmalar dayanır. İç satınalmalar başlıca olaraq iki yolla gerçekleşdirilir: qrant ayırmaqla, aylıq paketlerle

 

BMT göstericilerinden de görunduyu kimi, doğal resursları aşıb-daşan Azerbaycan doğal resursları yox yerinde olan başqa Guney Qafqaz ölkelerinden – Gurcustanla “Ermenistan”dan – qat-qat geri qalır. Azerbaycan yalnız ekonomika baxımından deyil, tehsil, sehiye sistemlerinin çökuşu baxımından da darmadağın durumdadır. Birce fakt: yaşayış minimumunun 130 manat olduğu Azerbaycanda muellimin, hekimin aylığı 200 manatdır. Pensiyalar da elece. Bu ise yurddaşları yolsuzluğa suruklemeye yönelik açıq dövlet terrorudur!

 

Ölkede daha bir saxta seçki! Hakimiyet daha 7 illiye seçki cinayeti yoluyla ele keçirdi. Dörduncu yol özunu prezident “seçdiren” İ. Əliyev yandaşları ile birlikde özunun Azerbaycan xalqı uzerinde yeni “seçki qelebesini” bayram etdi. Yalanlarla dolu çıxışla İ.Əliyev Azerbaycanı “daha uğurlu geleceye” aparacağından danışdı. Sözsuz, bununla da o, xalqa özunun çoxillik, çoxsaylı yalanlarından birini söylemiş oldu. İ.Əliyev, özunun dediyi kimi, ata kursuna bağlı qalaraq, yağıcasına soyub-yağmalama yoluyla Azerbaycanı Gunuey Qafqazın en yoxsul-yolsuz ölkesine çevirib.

 

Uzun illerdir butun seçki önceleri (prezident, parlament seçkileri) Rauf Arifoğlu kimi rejim elaltıları “bu seçkini” udandan sonra İ.Əliyevin “indiki” korrupsioner komandanı buraxıb genclerden yeni, ruşvetden uzaq komanda formalaşdıracağını yazır. Sözsuz, o yazılar PA-dan gelen pullu gösterişle yazılır. Belece, illerle butun seçkiler terror-saxtalaşdırma yoluyla udulur, 25 ilin korrupsiya komandası ise deyişmez qalır. İ.Əliyev o korrupsiya komandasının, korrupsiya ideologiyasının yetirmesi olduğu uçun başqa cur ola da bilmez. KQB generalı H.Əliyevin duzub-qoşduğu o komanda butunlukle belli aileye bağlı korrupsioner hakimiyetin, korrupsioner dövletin qoruyucusu olaraq duşunulub.

 

Korrupsioner hakimiyet, korrupsioner dövlet faktoruna bağlı çoxillik cinayetler ne yolla olur olsun hakimiyeti qoruyub saxlama gereyine çevrilir. Bu uzden de ister içde, ister dışda soyub-yağmalama yoluyla, dövlet bedcesini dağıtmaqla ruşvetverme-satınalma mexanizmini durmadan işletmek qaçılmazlığa çevrilir. Bunu indiki saxta seçki öncesi dövlet budcesindan ayırmalarla bağlı araşdırmalardan da görmek olar.

 

Seçkiye bir ay qalmış İ.Əliyev özunu prezident seçdirmek, prezidentliyini qarantiyalamaq uçun qanunsuz olaraq dövlet budcesinden çoxsaylı ayırmalar etdi: Azersudan SOKARadek. 100-150 milyon arasında çoxsaylı böyuk ölçulu ayırmalar oldu. Bunların seçki korrupsiyası uçun ayrıldığı belli idi. İçde, dışda seçki ile bağlı gereken qurumları, adamları, ayrıca olaraq gözlemçileri (muşahideçileri) satın almağa, gereyince yedirib-içirmeye milyonlar gerekirdi. Bir daha vurğulamaq gerekir: butun bunlara göre bir ay qabaqdan bir çox qurumların adına dövlet budcesinden 100-150 milyonluq çoxlu ayırmalar olmuşdu. Bunların statistikası çoxdsan bellidir. Ortada ilk baxışda anlaşılmazlıq doğuran başqa bir statistika da var. İ.Əliyev seçkiye bir hefte qalmış dövlet budcesinden qabaqkı böyuk ayırmalara paralel (paralel!) yeni, ancaq, azölçulu ayırmalar edib. Baxın: tehsil – 4. 392.000; su – 45. 000. 000; xalça – 2. 000. 000; su – 2. 800. 000; asan xidmet – 5. 000. 000; yol – 10. 000. 000; tehsil – 4. 461. 000; sehiye – 7. 600. 000; tehsil – 2. 595. 000.

 

Bir ay qabaqkı baş ayırmalardan sonrakı ayırmaları görun! Bunlar qabakı korrupsiya ayırmalarının yetersiz olduğunu gösteren faktlardır. Ayrılan pullar ruşvet olaraq, sözsuz, hansısa hakimiyet adamlarının elile paylanır. O damlar ise korrupsioner rejim adamları olaraq ordan-burdan daldalamaqla özlerine de pay götururler: en yuxarıdan en aşağılaradek. Belelikle de, yeni-yeni ayırmaılara gerek yaranır. Baxın, az qala bir ildi ölkede Tehsil naziri yeri boşdur. Bununla bele Tehsil sistemine döne-döne ayırmaları görun. Tehsil sistemni dağıtmaqla xalqı duşuncesiz köleye çevirmek Əliyevlerin dövleti yönetim politikalarında başlanğıcdan başlıca yer tutub, tutmaqdadır.

 

İllerden beri özlerini topluma “muxalifet lideri” olaraq sırımağa çalışan Sabir Rustemxanlı, Mirmahmud Mireliolğlu, Penah Huseynov kimilerinin partizancasına susqunluğunun, Rauf Arifoğlu, Azer Hesret, Vuqar Ahmedov kimilerinin ayrıca aktivlik sergilemeleri fakının arxasında da yuxarıda sözugeden budce ayırmalarına bağlı satınalmalar dayanır. İç satınalmalar başlıca olaraq iki yolla gerçekleşdirilir: qrant ayırmaqla, aylıq paketlerle.

 

"Aktual Xəbər" Anar Sultanov